Park Jurajski (1993)
@Netflix

Park Jurajski (1993). Magia kina trwająca do dziś. RTX 8.2

Park Jurajski (1993). Magia kina trwająca do dziś. Rozpoczynam cykl recenzji o serii filmów pobudzających wyobraźnię i wzbudzającą u wielu zainteresowanie dinozaurami.

Park Jurajski (1993)

Film ten obejrzałem kilka dni temu. Ponownie oczywiście. I ku mojemu zdziwieniu dostarczył mi tyle samo wrażeń i emocji jakie pamiętam z pierwszego seansu sprzed wielu, wielu lat. Zaskakujące jest też to, że z wiekiem pogłębiła mi się niechęć do ról dziecięcych w filmach (uważam, że wprowadzają za dużą dawkę infantylizmu) ale akurat w tej produkcji, która przecież z założenia była robiona jako tzw. kino familijne, role dzieci nie przeszkadzały mi a wręcz uważam, że stanowiły dobrze wpasowany element. Na tyle dobrze, że nie miałem pytań w stylu co by było gdyby to był film typowy dla dorosłych czyli mocno, mocno ociekający krwią i przerażeniem.

Z drugiej strony jak na kino familijne tej krwi, grozy było całkiem dużo więc to też jest jakimś ewenementem. No dobra. Zajmijmy się tą cebulą i zacznijmy ściągać poszczególne łupiny.

Efekty specjalne

Są zaskakujące dobre. Wręcz bym powiedział, że nie odstają od współczesnych produkcji. Jest to z jednej strony powód dla zachwytu nad tą produkcją a z drugiej strony jest to powód do zadania sobie pytania. Poważnego pytania.

Jak to jest, że w czasach ogromnych budżetów, nieporównywalnie lepszego oprogramowania i sprzętu komputerowego współczesne produkcje mają tak słabe efekty cyfrowe? To jest niesamowite.

Opowiedziana historia

Historia w tym filmie jest bardzo ciekawa. Taka trochę romantyczno – przygodowa. Romantyczna w sensie takiego uganianiem się za marzeniami. I próbą ich spełnienia mimo przeciwności. Spełnieniem marzeń o których myślało się, że nigdy nie będą spełnione.

To oczywiście także historia opowiedziana u progu rzeczywistych osiągnięć ludzkości. Owca Dolly (ta słynna sklonowana) to rok 1996. W filmie mamy też kilka innych smaczków typu inżynieria genetyczna i chociażby samochody elektryczne. Dlatego nie dziwię się kategorii przyznanej filmowi czyli Sci – Fi.

Film ten, to też bardzo niezłe studium zachowań ludzi. Nie ma momentu gdzie film mówi: to jest głupi człowiek. A jednak my wiemy, my widzimy tą głupotę. Głupotę wynikającą z krótkowzroczności, egoizmu, bogactwa. Bardzo ciekawe te studium. Zresztą ten element w lepszej czy gorszej formie pojawia się w każdej kolejnej odsłonie tej serii. Trochę to przypomina te klonowanie pokazywane w pierwowzorze. Ale to nie jest złe i będę to podkreślał przy każdej kolejnej recenzji elementu tej wspaniałej serii.

Gra aktorska

Aktorzy są znani, zagrali bardzo wiarygodnie tak jakby faktycznie widzieli te dinozaury na własne oczy. Magia udzieliła się im a dzięki temu przekazali ją nam.

Muzyka

Muzyka jest świetna ale nie mogła być inna. Stworzył ją John Wiliams.

Reżyseria

Spielberg i wszystko jasne. Reżyser ten ma na swoim koncie monumentalne, piękne obrazowo, dopieszczone w innych elementach filmy. Nic dziwnego, że Park Jurajski też wydaje nam się takim monumentalnym i dopieszczonym dziełem.

Czy chciałbym ponownie zobaczyć ten film za jakiś czas? 

Oczywiście. Jak napisałem na wstępie dopiero co odświeżyłem sobie tą produkcję. Jest ona wciąż przyjemna w odbiorze i co najważniejsze pobudza wyobraźnię.

Podsumowanie

Polecam. Jest w tym filmie nadal obecna magia. Dinozaury, naukowcy, spełnianie marzeń, osiąganie nieosiągalnego.

Trailer & Teaser

Park Jurajski (1993)
Park Jurajski (1993)
Polecam
Chcesz się dowiedzieć w jaki sposób na stronie RTX Movie Review dokonuje się oceny filmów i seriali? Wyjaśnienie znajdziesz w tym miejscu: Punktacja RTX
8.2
RTX