Facebook nie działa
@pixabay.com/pl/users/geralt-9301/

Facebook nie działa. Co to znaczy dla graczy?

Facebook nie działa. Co to znaczy dla graczy? Stawiam takie pytanie, bardziej szczegółowe gdyż na te ogólne czyli “co to znaczy dla świata” nie ma sensu pisać artykułu. Dla takiego “dużego” pytania jest miejsce w pracy magisterskiej (co najmniej).

Serwery Facebooka padły

Wczoraj. Na długo. Ja wiem, że kilka godzin to tak naprawdę szybki czas reakcji. Ale chodzi o skalę. W Pierdziszewie Dolnym jak dostawca Internetu padnie na kilka godzin to nikt nie zadaje pytań dużych, średnich czy małych. Tam to się przebąkuje pytaniami znikomymi. My rozmawiamy o gigancie na rynku światowym. Ba. My rozmawiamy o monopoliście co potrafi wstrząsnąć rządami różnych krajów (pisałem o tym między innymi tutaj: Cenzura w Internecie. Hipokryzja wylewa się wszędzie.).

Więc serwery Facebooka padły raptem na kilka godzin. Akcje tej firmy poleciały w dół (świetny moment na zakup bo zaraz odbiją do stanu pierwotnego). W Internecie pojawiły się liczne głosy “koniec świata!”. I pierwszym momencie można by się zaśmiać nad wydźwiękiem piszczenia “szurów”. Ale jak by się tak głębiej zastanowił…

Monopolista światowy padł

Wygryzł podobne narodowe projekty. Uwiązał miliony użytkowników przedstawiając im wizję, że tylko ten sposób komunikowania się z innymi osobami ma sens w obecnym świecie. Dostarczył urządzenia, dodatkowe oprogramowanie, aplikacje. Każdy zapragnął być na platformie tego monopolisty. Powstały niepoliczalne poradniki jak tam zaistnieć, jak dotrzeć “z dobrą nowiną” do szerszej liczby ludzi. Jak prowadzić tam swój small i nie tylko taki biznes. Nie dość, że ślepo podąża za nim miliony wiernych wyznawców to jeszcze podąża za nim ślepo mnóstwo firm. To grzech pierworodny. Konsekwencje były wczoraj.

Facebook a logowanie do gier

Uff. Z wysokiego “C” niby lądujemy na nizinach tematu. Nic bardziej mylnego. Najpierw podstawy. Mnóstwo serwisów (czy stron internetowych czy gier mobilnych czy wszelakich innych usług) korzysta z prostej opcji. Logowanie poprzez serwis.

Jest to w swym założeniu fantastyczna sprawa. Wystarczy założyć swoje konto na jednym z serwisów społecznościowych (ach, te social media) i można od tej pory korzystać z tych serwisów jako pośredników w logowaniu do innych, zewnętrznych usług.

Masz grę na Androida? Często tam jest taka opcja. Logowanie poprzez serwis społecznościowy (często jest to właśnie Facebook). Powiązujesz swoje konto gry z swoim kontem na Facebook i od tej pory możesz logować się do gry poprzez Facebooka. Nie trzeba zakładać oddzielnych kont na każdym z takich serwisów usługowych czy gier. Wystarczy mieć Facebooka.

A co się stanie jak Facebook przestanie działać?

Facebook nie działa

Gdyby to miało się tak skończyć jak wczoraj czyli miałeś przerwę w graniu na kilka godzin to byłby mały problem. A co by się stało jakby zostały zniszczone bazy danych Facebooka? Stracił byś konto. Konto w grze ale także konto w każdym innym serwisie gdzie korzystałeś tylko z Facebooka jako pośrednika do logowania.

Mnóstwo graczy zainwestowało tysiące złotych w swoje konta w danej grze. I to wszystko poszło by się C@#! bezpowrotnie. I zapomnijcie o rekompensatach. To są oczywiście wymierne straty graczy. Ale co z dostawcami takich gier?

Miliardy wyparowały w ciągu kilku godzin

I nie chodzi mi o samego Facebooka. Setki tysięcy firm, które zaufało Facebookowi przez kilka godzin nie mogły zarabiać. W przypadku kruchego rynku gier mobilnych (kruchego bo gracze przychodzą i odchodzą tysiącami – są kapryśni) oprócz strat wynikających z niedziałających sklepów w grach to trzeba też liczyć straty związane z porzuceniem grania przez graczy.

I znów – nie chodzi tylko o to, że odeszli gracze premium. Chodzi o to, że odeszli gracze free2play. A bez nich pustynia w jaką zamienia się gra powoduje upadek każdej produkcji. Uważam, że konsekwencje wczorajszej kilkugodzinnej awarii serwerów Facebooka i odcięcie na ten czas od jego usług będą się ciągnęły przez najbliższe długie miesiące.

Graczu! Zabezpiecz się!

Jeżeli jest taka możliwość to postaraj się uaktywnić każdy inny sposób logowania do gry. W ten sposób szansa, że utracisz dostęp do swojego konta będzie zminimalizowana.

Firmy! Zabezpieczcie się!

Dajcie swoim użytkownikom wiele możliwości logowania do swoich kont. W ten sposób awarie takich firm jak Facebook nie będą miały wpływu na Wasz biznes.